Najnowsze zdjęcia
Imieniny
OSP DRUŻBIN Z DOFINANSOWANIEM UNIJNYM

Prezes OSP Drużbin dh Ireneusz Łazarek podpisał umowę na realizację zadania pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy świetlicy OSP w sołectwie Drużbin”. Wartość zadania to 78.000,00 zł, a pozyskana dotacja stanowi 100% dofinansowania !. Było to możliwe dzięki skutecznemu aplikowaniu o środki w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju realizowanej przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Przymierze Jeziorsko” w oparciu o Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Wdrażanie LSR. Projekt zakłada wymianę ogrodzenia z bramą wjazdową, budowę chodnik oraz montaż altany z miejscem do grillowania. W latach 2014-2020 w ramach inicjatywy LEADER do naszej gminy środki trafiły między innymi na remonty świetlic OSP, doposażenie orkiestr dętych, wsparcie przedsiębiorczości, szkolenia dla stowarzyszeń, budowę infrastruktury turystycznej czy też organizację imprez plenerowych.
ŚRODKI UNIJNE DLA OSP BRODNIA I OSP LUBOLA

Rada LGD „Przymierze Jeziorsko” w dniu 29 maja dokonała oceny wniosków złożonych w ramach naboru „Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent wdrażanie LSR. W gronie pozytywnie ocenionych wniosków znalazły się projekty OSP Brodnia i OSP Lubola. Druhowie z Brodni planują utwardzenie terenu przed swoją strażnicą oraz wymianę stolarki okiennej. Wysokość wsparcia unijnego to 50.396,43 zł. Natomiast w Luboli planowany jest remont dachu w miejscowej strażnicy. W tym przypadku wartość dotacji to 50.049,88 zł.
Ostrzeżenie meteorologiczne.

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze z gradem/ 1.
Obszar: województwo łódzkie, powiat poddębicki.
Ważność: od godz. 13:00 dnia 09.06.2026 r. do godz. 20:00 dnia 09.06.2026 r.
Przebieg: Miejscami wystąpią burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm. Lokalnie w czasie burz i przelotnych opadów deszczu porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 70%.
Uwagi: Brak.
POMOC W POSTACI ŻYWNOŚCI

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pęczniewie uprzejmie informuje, że istnieje możliwość uzyskania pomocy żywnościowej w ramach unijnego Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – Podprogram 2025, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Pomoc żywnościową w ramach FEPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 265 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj. 2.676,50 zł dla osoby samotnej, 2.180,95 zł na jednego członka rodziny. W związku z tym aby otrzymać pomoc żywnościową należy złożyć oświadczenia o dochodach z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku ( tj. jeżeli osoba składa dokumenty w miesiącu czerwcu 2026 należy przedstawić dochody z miesiąca maja 2026).
ROBOTY BUDOWLANE

W związku z rozpoczęciem realizacji zadania pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w miejscowości Pęczniew” występują ograniczenia związane z parkowaniem przy UG, GOPS oraz Bibliotece Gminnej. Za utrudnienia przepraszamy.
MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ DLA WÓJTA MARCINA JANIAKA

W dniu 28 maja wójt Marcin Janiak podczas uroczystości zorganizowanej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odebrał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal wręczyła Minister Edukacji Barbara Nowacka z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. To polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Włodarz naszej gminy znalazł się w gronie wyróżnionych prezydentów miast, starostów, burmistrzów, wójtów oraz przewodniczących rad miast. Wszyscy odznaczeni zostali docenieni za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju edukacji, tworzenie nowoczesnych i bezpiecznych szkół oraz wspieranie nauczycieli w ich codziennych zadaniach. Minister Barbara Nowacka podkreśliła, iż uhonorowała osoby, które na co dzień współtworzą fundament systemu edukacji, dbając o warunki funkcjonowania szkół, ich infrastrukturę, bezpieczeństwo oraz przestrzeń sprzyjającą rozwojowi uczniów i pracy nauczycieli.
DOTACJA DLA MDP OSP LUBOLA

W dniu 12 maja Zarząd Województwa Łódzkiego uchwałą nr 703/26 rozstrzygnął czwarty otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego Województwa Łódzkiego z zakresu bezpieczeństwa publicznego w 2026 rok pn. „Rozwój edukacyjny dzieci i młodzieży z zakresu ochrony przeciwpożarowej”. Głównym celem w/w zadania jest pomoc w edukacji małych strażaczek i strażaków w zakresie ratownictwa, ochrony przeciwpożarowej i zachowania podczas wypadków oraz klęsk żywiołowych. W gronie 110 jednostek, które otrzymały dotację znalazła się jednostka OSP Lubola . W/w jednostka otrzyma wsparcie finansowe na działalność MDP w wysokości 9.456,00 zł. Gratulujemy Zarządowi OSP skutecznego aplikowania o środki.
„ŁÓDZKIE DLA WSI”. DOTACJE DLA SOŁECTW

Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego w formie dotacji celowej, przeznaczonej na realizację zadań własnych gminy w zakresie projektów w sołectwach „Łódzkie dla wsi” na 2026 r.. Celem programu jest wspieranie rozwoju miejscowości na obszarach wiejskich. Realizacja programu ma służyć podniesieniu jakości życia mieszkańców, aktywizacji i integracji lokalnych społeczności, poprzez ich bezpośrednie zaangażowanie w realizację projektów, a także promocji idei odnowy wsi. Program „Łódzkie dla wsi” ma również na celu promowanie działań stymulujących między innymi: efektywne wykorzystanie potencjału obszarów wiejskich oraz promowanie działań wspierających tworzenie warunków dla rozwoju kapitału społecznego oraz poczucia tożsamości lokalnej i regionalnej. Pomoc finansowa została przyznana na realizację projektów w sołectwach w trzech kategoriach. W kategorii "Inwestycje w sołectwach" sołectwa Brodnia i Pęczniew otrzymały dotacje w wysokości 120.000,00 zł. Dzięki tym środkom budynek świetlicy wiejskiej w Brodni oraz budynek strażnicy OSP Pęczniew przejdą termomodernizacje. Natomiast w kategorii „Nowoczesna wieś” pięć sołectw otrzymało dotację w wysokości 12.787,00 zł. W Drużbinie remontowi zostanie poddane boisko z poliuretanu. Sołectwo Dybów zakupi między innymi namiot, stoły i ławki. Stoły i krzesła zostaną również zakupione do świetlicy w Jadwichnie. W Kraczynkach zostaną wymienione lampy hybrydowe. Dzięki dotacji orkiestra OSP Siedlątków wzbogaci się o nowe instrumenty. Łącznie na teren gminy Pęczniew trafią środki w wysokości 303.935,00 zł.
UMOWA NA ZAGOSPODAROWANIE TERENU PRZY URZĘDZIE PODPISANA !

W dniu 12 maja wójt gminy Pęczniew podpisał umowę na realizacje zadania pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w miejscowości Pęczniew”. W/w projekt będzie realizowany dzięki pozyskaniu środków w ramach konkursu numer 1/2025 ogłoszonego przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Przymierze Jeziorsko" z zakresu „Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej”. Są to środki unijne w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent wdrażanie LSR. Najkorzystniejszą ofertę w drodze procedury przetargowej złożyła firma Sieradzkie Kruszywa Mineralne Sp. z o.o.. Zawarta umowa zakłada zagospodarowanie terenu przy budynku Urzędu Gminy w Pęczniewie poprzez utwardzenie terenu. Ponadto powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych do budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Pęczniewie, a teren zostanie częściowo ogrodzony. Wartość wszystkich prac po procedurze przetargowej to kwota 268.632,00 zł. Wysokość dofinansowania unijnego to 75% wartości całej inwestycji, czyli 201.474,00 zł. Środki stanowiące wkład własny naszego samorządu to zaledwie 67.158,00 zł.
DOFINANSOWANIE DO PRZEBUDOWY DROGI W MIEJSCOWOŚCI BORKI DRUŻBIŃSKIE

Gmina Pęczniew pozyskała środki z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach wyłączenia z produkcji gruntów rolnych na zadania określone w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dotacja w kwocie 196.000,00 zł zostanie przeznaczona na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi w miejscowości Borki Drużbińskie”. Projekt zakłada wykonanie na odcinku 1.286 metrów podbudowy z kruszywa, poboczy, nawierzchni bitumicznej, remont przepustów oraz nowe oznakowanie.
DZIEŃ STRAŻAKA

Wójt Gminy Pęczniew, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego dh Marcin Janiak uczestniczył w dwóch uroczystościach związanych z obchodami Dnia Strażaka. W sobotę 2 maja druhowie z OSP Drużbin od Mszy Świętej odprawionej w miejscowym kościele przez proboszcza parafii Drużbin rozpoczęli swoje świętowanie. Następnie na placu przed strażnicą odbyło się wyjątkowe wydarzenie – ślubowanie członków MDP miejscowej jednostki. Natomiast 3 maja w Jadwichnie świętowały jednostki OSP Brodnia, OSP Brzeg, OSP Glinno, OSP Jadwichna i OSP Lubola. Również tutaj została odprawiona Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym w Brodni. Gospodarzami tego wyjątkowego wydarzenia byli Wójt Gminy Pęczniew, a równocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego dh Marcin Janiak oraz Prezes OSP Jadwichna dh Henryk Bukowski. Funkcję dowódcy uroczystości sprawował Komendant Gminny OSP dh Zbigniew Piąstka. Na placu przed strażnicą OSP Jadwichna wręczono medale i odznaczenia.
WODOWANIE NOWEJ ŁODZI PATROLOWEJ

Wraz z początkiem weekendu majowego policyjni wodniacy z KPP Poddębice rozpoczną służbę na Zbiorniku Jeziorsko. Po wcześniejszych przygotowaniach i sprawdzeniu sprzętu nowoczesna łódź patrolowa, wyposażoną między innymi w silnik o mocy 200 koni mechanicznych została zwodowane, a funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Przed nami długi weekend majowy, a wraz z nim wzmożony ruch na naszym akwenie. Jak co roku o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą w sezonie letnim zadbają policyjni wodniacy. Specjalistycznie przeszkoleni funkcjonariusze będą patrolować zbiornik oraz reagować na wszelkie zagrożenia, a w razie potrzeby – udzielać pomocy. Służbowa łódź motorowa będąca na wyposażeniu poddębickiej komendy dzięki porozumieniu z naszym samorządem będzie bezpłatnie cumować w naszym porcie. W przygotowaniach do sezonu wodnego wzięli udział między innymi: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. prewencji mł. insp. Mariusz Siejka, Naczelnik Wydziału prewencji KWP w Łodzi mł. insp. Artur Kawucha. Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach mł. insp. Jakub Puzder, Komendant Powiatowy Policji w Sieradzu insp. Piotr Bielewski oraz wójt gminy Pęczniew Marcin Janiak.












































